Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και ηττήθηκε 2-1 σετ από τη μαχητική Τσέχα Κατερίνα Σινιάκοβα

Ελλάδα Αθλητικά

Μετά από μια μεγάλη μάχη που κράτησε 3 ώρες και 10 λεπτά, η Μαρία Σάκκαρη αποκλείστηκε λίγο νωρίς θα λέγαμε από το Ρολάν Γκαρός. Η Ελληνίδα τενίστρια, νούμερο 29 στον κόσμο, είχε αρκετές ευκαιρίες υπέρ της, έκανε όμως πολλά λάθη, με αποτέλεσμα να έχει χαμηλά ποσοστά στο πρώτο σερβίς, ενώ έκανε και αρκετά νταμπλ φόλτς. Όλα αυτά της προκάλεσαν εκνευρισμό χάνοντας την αυτοσυγκέντρωση της σε καθοριστικά σημεία του ματς.

Αντιθέτως, η Τσέχα Κατερίνα Σινιάκοβα, νούμερο 42 στην παγκόσμια κατάταξη, είχε πιο καθαρό μυαλό σε κρίσιμα σημεία φτάνοντας σε μια σημαντική νίκη με 2-1 σετ (7-6, 6-7, 6-3), τη δεύτερη εναντίον της Σάκκαρη σε σύνολο τριών αγώνων σε Γκραν Σλαμ. Η Ελληνίδα τενίστρια αδίκησε τον εαυτό της και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του τουρνουά μόλις στον β’ γύρο, ενώ πέρυσι είχε φτάσει μέχρι και τον γ’ γύρο του Γαλλικού Οπεν.