Γουίμπλεντον, Τζόκοβιτς-Φέντερερ 3-2: Ο «βασιλιάς» Νόλε στον θρόνο του μετά τον μεγαλύτερο σε διάρκεια τελικό!

Αθλητικά Κόσμος

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς και ο Ρότζερ Φέντερερ έγραψαν ιστορία στο Λονδίνο, καθώς ο Σέρβος επικράτησε στον μεγαλύτερο σε διάρκεια τελικό του Γουίμπλεντον επικρατώντας με 3-2 σετ.

Είναι από τις περιστάσεις εκείνες που ψάχνεις να βρεις λόγια για να περιγράψεις μια αθλητική αναμέτρηση και δυσκολεύεσαι.

Δυσκολεύεσαι γιατί είναι από τις φορές που όσο πλούσια κι αν είναι η ελληνική γλώσσα, φοβάσαι ότι οι λέξεις που θα χρησιμοποιήσεις δεν θα αποδώσουν πλήρως το μεγαλείο, τη μαγεία που προσέφεραν ο Νόβακ Τζόκοβιτς κι ο Ρότζερ Φέντερερ.

Ο τελικός του Γουίμπλεντον 2019 θα μείνει στην ιστορία ως ένας από τους κορυφαίους όλων των εποχών και πλέον αυτός με τη μεγαλύτερη διάρκεια καθώς ο Σέρβος έφτασε να κατακτήσει την 5η του κούπα στο Λονδίνο μετά από μία επική μάχη που διήρκησε 4 ώρες και 57 λεπτά.
Κι αυτός ήταν ο πρώτος τελικός που κρίθηκε στο 5ο σετ μετά το 2014 (σωστά μαντέψατε πάλι τότε αντίπαλοι ήταν οι δύο τους), αλλά και ο πρώτος γενικά το 5ο σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ (κι αφού πρώτα έφτασε το σκορ στο 12-12 γκέιμς)

«Αν δεν ήταν ο πιο συναρπαστικός αγώνας που έχω παίξει ήταν ένας από τους τρεις, απέναντι σε έναν αντίπαλο που είναι θρύλος και τον σέβομαι απεριόριστα», είπε λίγο μετά την απονομή ο Τζόκοβιτς (αποκαλύπτοντας ότι το να κατακτά το Γουίμπλεντον ήταν ένα παιδικό του όνειρο) που έκανε το 3χ3 στους λονδρέζικους τελικούς με τον Φέντερερ, με τον Ελβετό στα 37 του όμως να είναι απλά εντυπωσιακός.