Ο Στέφανος Τσιτσιπάς Απέκλεισε τον Φέντερερ στο Australian Open

Αθλητικά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε σε προημιτελικό Grand Slam αποκλείοντας τον κορυφαίο τενίστα όλων των εποχών που αποχωρεί εν μέσω αποθέωσης από την αρένα. Στο πρώτο σετ οι δύο παίκτες κατάφεραν να κρατήσουν το σερβίς τους και οδήγησαν το ματς στο tie-break. Εκεί ο Φέντερερ κατάφερε να κλείσει το σετ στο 7-6 (11). Στο δεύτερο ο Στέφανος βγάζοντας όλα τα όπλα από την αγωνιστική του φαρέτρα, υπερέβη εαυτόν και αφού κατάφερε να σβήσει τρία ολόκληρα set points του αντιπάλου του, ισοφάρισε σε 1-1, καθώς κέρδισε στο tie-breakμε 7-6 (3).
Το τρίτο σετ έμοιαζε να είναι το πιο καθοριστικό του αγώνα, μιας και άπαντες περίμεναν την αντίδραση του Φέντερερ ο Έλληνας παίκτης κατάφερε να φτάσει τα 12 «σβησμένα» break points και αφού έχασε πρώτα και ο ίδιος 2, το τρίτο ήταν και φαρμακερό. Με το σκορ στο 6-5 ο Στεφανος Τσιτσιπάς έκανε το πολυπόθητο break, έκανε το 7-5 και πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-1.