ΣΤΕΓΗ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ & ΤΕΧΝΩΝ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ KΒ΄ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ – Κως 30 Ιουνίου – 3 Ιουλίου 2022

Ελλάδα Δωδεκάνησα


ΣΤΕΓΗ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΩΝ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

KΒ΄ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

Κως  30 Ιουνίου – 3  Ιουλίου  2022

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

Πέμπτη 30 Ιουνίου 2022

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ

(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

Πρόεδρος:

Χρυσούλα Ζουμπά, Γ. Γραμματέας Σ.Γ.Τ.Δ.

18.00 – 18.30 Υποδοχή Συνέδρων

18.30 – 19.30 Έναρξη – Χαιρετισμοί

19.30 – 19.45 Παναγιώτης Νούτσος, Ομ. καθηγητής Κοινωνικής και Πολιτικής Φιλοσοφίας Παν/μίου Ιωαννίνων

«Διανοουμενοι» και «τοπικότητα». Το παράδειγμα της Κω.

19.45 – 20.00 Μηνάς Αλεξιάδης, καθηγητής Λαογραφίας  Παν/μίου Αθηνών

– Περσεφόνη Κουτσουράδη και λαογραφική Κως

20.00 – 20.15 Ανδρέας Χατζημιχαήλ, μαθηματικός

Παρουσίαση του Πνευματικού Ομίλου Κώων «Ο Φιλητάς».

20.15 – 20.30 Gordana Blagojević, Δρ. Εθνολογίας και Ανθρωπολογίας και Δρ Μουσικολογίας – Ερευνήτρια στο Εθνογραφικό Ινστιτούτο της Σερβικής Ακαδημίας Επιστημών και Τεχνών.

Κως, μια φιλόξενη αγκαλιά 28 χρόνια μετά! Πώς το νησί του Ιπποκράτη γιατρεύει τις πληγές του πολέμου

20.30 –  20.45 Δημοσθένης Τριανταφύλλου,  εκπαιδευτικός

– Δωδεκανήσιοι εκπαιδευτικοί στην Αμερική

20.45 –  21.00 Αριστείδης Καβαρλίγκος, Συνταγματάρχης Στρατού Ξηράς

– Εξέταση του  Γεωπολιτικού Πυλώνος Ισχύος του Πολιτισμού στο Γεωγραφικό Σύμπλοκο του Βορείου Συμπλέγματος Δωδεκανήσου.

21.00    21.15 Ναθαναήλ, Μητροπολίτης Κώου και Νισύρου

– Όσιος Αρσένιος Σκηνούριος: Μια μεγάλη μορφή της Κω

Παρασκευή 1 Ιουλίου 2022

ΠΡΩΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ

(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

Πρόεδρος:

Παναγιώτης Νούτσος, Ομ. καθηγητής Κοινωνικής και Πολιτικής Φιλοσοφίας Παν/μίου Ιωαννίνων

09.30 – 09.45 Μαρία Φρατζή, ψυχολόγος

Ιπποκράτης και διαδίκτυο: η θεραπευτική σχέση την εποχή των video κλήσεων

09.45 – 10.00 Δημήτριος Παπαστεριάδης, φιλόλογος

– Πώς παρουσιάζεται ο Ιπποκράτης ο Κώος μέσα στις κωμωδίες του Αριστοφάνη

10.00 – 10.15 Θεοδόσιος Διακογιάννης, συγγραφέας

Απομυθοποίηση του Ιπποκράτη και ανάδειξη του έργου του

10.15 – 10.30 Μαρία Χατζηγιακουμή – Νούτσου, Φιλόλογος, Δρ Φιλολογίας

  Η Κως στην ποίηση της αρχαίας γραμματείας

10.30 – 10.45 Νικόλαος Μανούσης, ψυχίατρος, νευρολόγος

Το λιμάνι της Κω από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα

10.45 – 11.00 Βασίλειος Χατζηβασιλείου,  Ιστορικός συγγραφέας –

Δικηγόρος

– Οι επιδημίες που έπληξαν την Κω από τον 14ο έως και τα τέλη του 19ου αιώνα

11.00 – 11.15 Αναστάσιος Κουντούρης,  Φιλόλογος, Δρ Ιστορίας της Εκπαίδευσης

Συνεισηγητές: Καλλιόπη Κουντούρη, Φιλόλογος Δρ. Ιστορίας της Τέχνης, Βασιλική Ίβρου, Δρ Αρχαιολογίας

Βαρβάρα Κονδύλη, Εκπαιδευτικός και Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

Διάφορες μορφές γκράφιτι σε διατηρητέα τοπόσημα. Η περίπτωση του περιβάλλοντα τοίχου του Σταδίου του Διαγόρα.

11.15 – 11.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

Πρόεδρος:

Βασίλης Χατζηβασιλείου, ιστορικός συγγραφέας, δικηγόρος

11.30 – 11.45 Κώστας Μηνέττος, συνταξιούχος εκπαιδευτικός

– Το Εκκλησιαστικό Δικαστήριο Καλύμνου την περίοδο της Τουρκοκρατίας (μέσα 18ου αιώνα και μετέπειτα).

11.45 – 12.00 Ειρήνη Τόλιου, Προϊσταμένη του Τμήματος ΓΑΚ Ρόδου

Συνεισηγήτρια: Ηρακλείδου Σοφία, Ιστορικός, Ερευνήτρια, Υποψήφια Διδάκτωρ Ιστορίας Παν/μίου Κρήτης

– Μία σύγχρονη ιστορική έρευνα στους Κώδικες 8 του Αρχείου της Δημογεροντίας Σύμης των Γ.Α.Κ. Ρόδου. Η ένταξή τους στην ευρύτερη ιστορική έρευνα για τα διακόσια χρόνια από την έκρηξη της ελληνικής επανάστασης.

12.00 – 12.15 Κωνσταντίνος Ασλανίδης, συντ. δάσκαλος, τ. προϊστάμενος ΓΑΚ – Τοπικού Αρχείου Λέρου

– Τρία Έγγραφα – Επιστολές των προκρίτων της Λέρου τον πρώτο χρόνο της Επανάστασης του 1821

12.15 – 12.30 Ειρήνη Γαλανού – Μπουφίδη, συνταξιούχος ΜΜΕ

–  Σακελλάριος Γ. Σακελλαρίου. «Φιλική Εταιρεία», 1909  Οδησσός 

12.30 – 12.45 Μιχαήλ Σακελλαρίου, Ομότιμος καθηγητής Εθνικού Μετσοβείου Πολυτεχνείου

– Μιχαήλ Γ. Σακελλαρίου: Ένας μαχητικός δημοσιογράφος σε μία ταραγμένη περίοδο (1846-1919)

12.45 – 13.00 Παναγιώτης Γιαμαίος, συντ. εκπαιδευτικός, Πρόεδρος Αναγνωστηρίου  Καλύμνου «Αι Μούσαι»

– Καλύμνιοι εκπαιδευτικοί που υπηρέτησαν σε σχολεία της  Δωδεκανήσου και της Μικράς Ασίας από τα τέλη του 19ου αιώνα μέχρι την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου στον εθνικό κορμό (1948).

13.00 – 13.15 Ιωάννης  Χειλάς, συνταξιούχος δάσκαλος

– Αρχέγονα ναυτικά σύμβολα –  σήματα και πολιτισμικές δοξασίες στο σφουγγαράδικο ναυτόκοσμο.

13.15 – 13.30 Χατζηδάκης Κυριάκος, τ. Λυκειάρχης,  Υπεύθυνος  της  «Τοπικής  Αρχειακής  Συλλογής  Δήμου Καλυμνίων».

-Μικρασία, 1922. Κτηματικές περιουσίες Καλυμνίων που χάθηκαν.

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ

(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

Πρόεδρος

Μαρία Χατζηγιακουμή – Νούτσου, Φιλόλογος, Δρ Φιλολογίας

18.30 –  18.45 Αγρέλλη Ξανθίππη, δημοσιογράφος

  Η παραδοσιακή  διατροφή των κατοίκων της υπαίθρου και των νησιών μας και ο τρόπος ζωής στα  χωριά μας

18.45 – 19.00 Στυλιανός Χριστοφυλάκης, Αρχιτέκτων – εικαστικός

  Η αρχιτεκτονική της Ιταλοκρατίας στην Κω και τη Λέρο 1912-1945.

19.00 – 19.15  Ελένη Παπαβασιλείου, αρχαιολόγος

  Μνείες και μνήμες ενός ευζώνου από την εκστρατεία στη Μικρά Ασίας το 1922.

19.15 –  19.30 Κωνσταντίνος Κογιόπουλος, ψυχίατρος – συγγραφέας

  Η επίσκεψη του βασιλικού ζεύγους της Ιταλίας στην Κω τον Μάιο 1929.

19.30 – 19.45  Τίτσα Πιπίνου, συγγραφέας

Ο ηρωισμός των γυναικών της Δωδεκανήσου

19.45 – 20.00 Χριστίνα Βαμβούρη, Φιλόλογος – Ιστορικός, Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας

  Σχόλια του ελληνικού Τύπου για την ιταλική κατοχή στα Δωδεκάνησα (1912 – 1948)

20.00 – 20.15 Μαρινάκη Κατερίνα, δημοσιογράφος – λαογράφος

Εορταστικά παραδοσιακά εδέσματα της Δωδεκανήσου

20.15 – 20.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

Πρόεδρος:

Κωνσταντίνος  Κογιόπουλος, ψυχίατρος – συγγραφέας

20.30 – 20.45 Κώστας Ιωάννου, εκπαιδευτικός

– Σύγκριση σχολικών κανονισμών των ετών 1936-1940 Ελλάδας και Δωδεκανήσου

20.45 – 21.00 Γιάννης Πατέλλης, συγγραφέας

– Οι πλωτές γέφυρες Καλύμνου – Κω, την πρώτη μεταπολεμική περίοδο του Β΄ Παγκόσμιου Πολέμου.

21.00 – 21.15 Λουΐζα Χριστοδουλίδου, αναπληρώτρια καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αιγαίου.

  Γύρω από την ίδρυση του Αναγνωστηρίου «η Αίγλη» στη Σύμη. Ένα ποίημα και μια επιστολή της Σαπφούς Λεοντιάδος.

21.15 – 21.30 Μάνος Αναστασιάδης, Ζωγράφος – εκπαιδευτικός

– Εικαστικοί διάλογοι: Ο Μάνος Αναστασιάδης συζητά με το Φώτη Βαρέλη  στις Αίθουσες του Γαλλικού Καταλύματος για τη ζωγραφική και την τέχνη ως ανθρώπινη έκφραση, με την ευκαιρία της έκθεσής του με τίτλο «Ανθρωπογραφίες – Κοσμομετρίες», τον Ιούνιο του 1997.

21.30 – 21.45 Μαρία Τουλαντά – Παρισίδου, Φιλόλογος – αρχαιολόγος – συγγραφέας

– Ποιήματα, στιχουργήματα «Γυναικών Έργα» έκδοσης ΕΓΕ Κω (2010) και το παράδειγμα της Εύης Μελά Αλεξιάδη. Παράλληλη θεματολογία.

21.45 – 22.00 Αναστασία Ζέζου,  Νηπιαγωγός Δρ. Παιδικής Λογοτεχνίας

– Ο ρόλος  των πολιτιστικών συλλόγων στη διατήρηση και διασφάλιση της τοπικής πολιτιστικής ταυτότητας: Το παράδειγμα του αναπτυξιακού και πολιτιστικού συλλόγου Κρεμαστής Ρόδου «Η ΠΡΟΟΔΟΣ».

22.00 – 22.15 Νικόλαος Τιάκας, Φιλόλογος – Λαογράφος

– Λαϊκό χιούμορ: Η δόμηση του χιουμοριστικού στοιχείου στις κωμικές παραστάσεις του Συλλόγου Γυναικών Ιαλυσού Ρόδου (1998-2017)

Σάββατο 2 Ιουλίου 2022

ΠΡΩΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ

(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

Πρόεδρος:  Μαρία Τουλαντά – Παρισίδου, φιλόλογος – αρχαιολόγος – συγγραφέας

09.30 – 09.45 Matilde Bertoncelli,  μεταπτυχιακή φοιτήτρια

– A study of the honorary monuments of the island of Kos

09.45 – 10.00 Ειρήνη Πουπάκη, Αρχαιολόγος στην Εφορεία Παλαιοντολογίας – Σπηλαιολογίας

– Νεότερα στοιχεία για αρχαία λατομεία των Δωδεκανήσων.

10.00 – 10.15 Απόστολος Θάνος, αρχαιολόγος

– Η διάδοση των αγγείων «Κέρτς». Το παράδειγμα του εργαστηρίου του Ζωγράφου του Μαρσύα.

10.15 – 10.30 Ελένη Μιχαηλίδου, αρχαιολόγος

Συνεισηγητές: Μενιδιάτη Γεωργία, αρχαιολόγος,, Παπάμαλης Δημήτρης, αρχαιολόγος, Δρομπόνης Αντώνης, αρχαιολόγος, Ψαρολογάκη Αναστασία, αρχαιολόγος

– Κέφαλος – Μαστιχάρι – Αντιμάχεια: Ευρήματα σωστικών ανασκαφών στα πλαίσια του αποχετευτικού έργου της ΔΕΥΑΚ. Μια πρώτη προσέγγιση.

10.30 – 10.45 Μαρία Μιχαλάκη – Κόλλια, αρχαιολόγος

– Αρχαιολογικό Πάρκο «τάφων Αγίου Ιωάννη» μέσα σε ένα σύνολο αρχαιολογικών πάρκων στην πόλη της Ρόδου και η ενοποίηση τους

10.45 –  11.00 Ελένη Τσακανίκα, αρχαιολόγος

– Νέα επιγραφική μαρτυρία για το ροδιακό ναυτικό κατά τη ρωμαϊκή εποχή.

11.00 – 11.15 Καλλιόπη Μπαϊράμη, Δρ αρχαιολόγος

Συνεισηγήτρια: Αγγελική Κατσιώτη, Δρ αρχαιολόγος

– Αρχαιολογικά ταξίδια στα μικρονήσια της Λέρου και της Νισύρου: Θέσεις, οικισμοί και οχυρώσεις των ιστορικών χρόνων

11.15 – 11.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

Πρόεδρος:

Κώστας Ιωάννου, εκπαιδευτικός

11.30 – 11.45 Νίκος Χριστοδουλίδης, αρχαιολόγος

– Αρχαιολογική τεκμηρίωση – οδοιπορικό στα νησιά της Πάτμου και των Λειψών, από τα προϊστορικά χρόνια μέχρι την ύστερη αρχαιότητα.

11.45 – 12.00 Τούλα Μαρκέτου, αρχαιολόγος

Συνεισηγητές: MCNamee Calla, αρχαιολόγος γαιωαρχαιολόγος,  Vitale Salvatore, αρχαιολόγος, Μιχαηλίδου Μαρία, αρχαιολόγος

– Συμπληρώνοντας τον αρχαιολογικό χάρτη του Laurenzi. Αποτελέσματα της συστηματικής επιφανειακής έρευνας στο BA τμήμα του νησιού της Κω.

12.00 – 12.15 Αναστασία Ψαρολογάκη, αρχαιολόγος

Συνεισηγητές: Νίκος Χριστοδουλίδης, αρχαιολόγος,

Σταματία Μαρκέτου, αρχαιολόγος

– Αρχαιολογική τεκμηρίωση – οδοιπορικό στα νησιά Σύρνα, Πλακίδα Μεσονήσι και Κουνούποι πέριξ της ν. Αστυπάλαιας

12.15 – 12.30 Μιχαήλ Κουτελλάς, αρχαιολόγος

– Ο σταυρός ως φυλακτήριο και μέσον αποτροπής του κακού στην Κάλυμνο της Ύστερης Αρχαιότητας

12.30 – 12.45 Κωνσταντία  Κεφαλά, αρχαιολόγος

Το μεταθανάτιο ταξίδι της ψυχής. Οράματα μοναχών στον ζωγραφικό διάκοσμο της Τράπεζας της μονής Πάτμου.

12.45 – 13.00  Γιώργος  Ντέλλας, Αρχιτέκτων του ΥΠΟΑ

– Οι σταυροθολιακές εκκλησίες της Κω

13.00 – 13.15 Χριστόδουλος Χατζηχριστοδούλου, Δρ Αρχαιολογίας

– Εικόνα του Αρχαγγέλου Μιχαήλ Θαρρενού στο Οικουμενικό Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ

(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

Πρόεδρος

Ιουλία Παπαευτυχίου, αρχιτέκτων μηχανικός – εκπαιδευτικός

17.30 – 17.45 Νικόλαος Μαστροχρήστος, Δρ Αρχαιολόγος

Συνεισηγητής: Δημήτριος  Λιάκος, Δρ Αρχαιολόγος

– Άγνωστος σταυρός λιτανείας από τις Καλυθιές Ρόδου

17.45 – 18.00 Παναγιώτα Ψαρρή, αρχαιολόγος στην Εφορεία Αρχαιοτήτων Δωδ/σου

– Οι τοιχογραφίες του Felice Vellan στο Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου στη Ρόδο

18.00 – 18.15 Κατερίνα Μανούσου – Ντέλλα, αρχιτέκτων

– Ο μηχανικός Basilio della Scuola και οι προμαχώνες του μεγάλου μαγίστρου Carretto στη Ρόδο και την Κω.

18.15 – 18.30 Φώτης Σιδηρόπουλος, συντηρητής αρχαιοτήτων και έργων τέχνης

– Από την Ιταλία στη Ρόδο. Το ταξίδι ενός ζεύγους μεσαιωνικών εκκλησιαστικών επίπλων.

18.30 – 18.45 Ιωάννης Βολανάκης, Έφορος Αρχαιοτήτων Ε.Τ.

– Η Ιερά Μονή του Μεγάλου Σωτήρη Σύμης Δωδεκανήσου. Αρχιτεκτονική – τοιχογραφίες

18.45 – 19.00 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

Πρόεδρος:

Δημήτριος Παπαστεριάδης, φιλόλογος

19.00 – 19.15 Μιχαήλ Ασφενταγάκης, Δρ Χριστιανικής και Βυζαντινής Αρχαιολογίας

– Πρωτότυπα θέματα και σπάνια εικονογραφικά στοιχεία σε εντοίχιες παραστάσεις βυζαντινών ναών της Σύμης

19.15 – 19.30 Χαριστούλα Γιακουμάκη,  αρχαιολόγος

– Επιγραφικές μαρτυρίες σε λειτουργικούς δίσκους από το εκκλησιαστικό Μουσείο Παναγίας Τσαμπίκας για την παρουσία τεχνιτών από τον Αρχάγγελο στη Μικρά Ασία.

19.30 – 19.45 Ιουλία Παπαευτυχίου, αρχιτέκτων μηχανικός – εκπαιδευτικός

– Νερόμυλοι και ελαιοτριβεία στο νησί της Κω. Προτάσεις για την προστασία και την ανάδειξή τους.

19.45 – 20.00 Χατζηαντωνίου Μηνάς, εκπαιδευτικός – σκηνοθέτης

– Οι ανεμόμυλοι στην Κω (Παρελθόν – παρόν – μέλλον).

20.00 – 20.15 Νεκταρία Δασακλή, Συντηρήτρια Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης – Μουσειολόγος

– Η συντήρηση και αποκατάσταση των θυρεών και των κεραμικών συνθέσεων που κοσμούν τις όψεις του Επαρχείου Καλύμνου (πρώην ιταλικού διοικητηρίου).

Κυριακή 3 Ιουλίου 2022

ΠΡΩΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ

(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

Πρόεδρος:

Μηνάς Χατζηαντωνίου, εκπαιδευτικός – σκηνοθέτης

09.30 – 09.45 Χρυσούλα Ζουμπά, περιβαλλοντολόγος

– Κρίκελος Κεφάλου Κω. Η νότια απόληξη του νησιού.

09.45 – 10.00 Κώστας Σκανδαλίδης, συγγραφέας

– Αντώνης Μάμμης: ένας τυφλός χαρισματικός μαντιναδολόγος και λυράρης από την Κω

10.00 – 10.15 Μιλτιάδης Λογοθέτης, οικονομολόγος

– H σπογγαλιευτική δραστηριότητα διαχρονικά στα Δωδεκάνησα

10.15 – 10.30 Νίκος Κωνσταντινίδης, οικονομολόγος – κοινωνιολόγος – συγγραφέας

– Ανάπτυξη της νήσου Κω

10.30 – 10.45 Πάναγιώτης Βενέρης, Αρχιτέκτων μηχανικός Msc

Νήσος Ρόδος: Οι χαμένες ευκαιρίες στον Χωρικό Σχεδιασμό

10.45 – 11.00 Αριστείδης Μιαούλης, δημοσιογράφος

Ανεξήγητες παρεμβάσεις με θαύματα και αξιοθαύμαστα περιστατικά που αφηγούνται Πάτμιοι. Πειρατές που τιμωρούνται, λειτουργίες σε εκκλησίες με αόρατους ιερουργούς, γεωργοί που βλέπουν αλλόκοτα σημεία

11.00 –  11.15  ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

Πρόεδρος

Κώστας Σκανδαλίδης, συγγραφέας

11.15 – 11.30 Ευαγγελία Παναή, Φιλόλογος – Επιχειρηματίας

– Προβιομηχανική καλλιέργεια και εξαγωγή ντομάτας και προβιομηχανική παραγωγή τοματοπολτού στα νησιά μας. Το παράδειγμα της Βιλλανόβας.

11.30 – 11.45 Φωτεινή Ζερβάκη, αρχαιολόγος

  Νέα στοιχεία για τα νεκροταφεία της Λίνδου και την εξέλιξη της πόλης από την ίδρυσή της έως τους ελληνιστικούς χρόνους.

11.45 – 12.00 Αναστάσιος Ι. Κυριακίδης, Λαογράφος – ερευνητής

– Αρκιοί και Λέβιθα: Δύο ακριτικά νησιά της Δωδεκανήσου. 1η Λαογραφική θεώρηση.

12.00 – 12.15 Ευμορφία Διακογεωργίου, εκπαιδευτικός

– Το σακκοφούστανο, εορταστικό ένδυμα των κορών της Ολύμπου Καρπάθου από τις αρχές του 20ου αιώνα μέχρι σήμερα.

12.15 –  12.30 Φανή Σέρογλου, αρχαιολόγος.

– Η Κως της ύστερης αρχαιότητας μέσα από τα ευρήματα των πρόσφατων σωστικών ανασκαφών της Εφορείας Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου.

12.30 – 12.45 Σκαλτσά Στυλιανή, Ερευνήτρια στο Πανεπιστήμιο της Κοπεγχάγης

Παναθηναϊκοί αμφορείς από ένα δημόσιο οικοδόμημα στην πόλη της Ρόδου

12.45 – 13.00 Σωτήριος Πατατούκος, Προϊστάμενος Τμήματος Συντήρησης Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης Εφορείας Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου.

– Συντήρηση και αποκατάσταση του διακόσμου του κωδωνοστασίου της Ιεράς Μονής Αρχαγγέλου Μιχαήλ του Πανορμίτη Σύμης

13.00 – 13.15 Μανόλης Μακρής, συγγραφέας

Τα παραδοσιακά τραγούδια της Κω

0Shares

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *