Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 6ος μαραθώνιος Ροδου

Δωδεκάνησα

Πραγματοποιηθηκε σήμερα ο 6ος Διεθνης Μαραθώνιος  Δρόμου Ρόδου, η κορυφαία ετήσια αθλητική εκδήλωση.

Η Ρόδος ήταν  έτοιμη και υποδέχθηκε  δρομείς από 47 χώρες του κόσμου, επισκέπτες που κατέφθασαν στο νησί απ’ όλα τα μήκη και πλάτη της γης με αφορμή τον 6ο Διεθνή Μαραθώνιο.

Η συμμετοχή ήταν μεγάλη τόσο των μεγάλων όσο και τον νεαρών παιδιών που έτρεξαν με τα σχολεία τους.

Κι αν το φετινό ρεκόρ των συμμετοχών των αθλητών, από 47 συνολικά χώρες κατερρίφθη, έναντι των περσινών, που ήταν από 39 χώρες, η συμμετοχή του σπουδαίου Κενυάτη δρομέα Μπέρναρντ Τσιρτσίρ, δεν κατάφερε να καταρρίψει το ρεκόρ σε τερματισμό.

Ο Κενυάτης δρομέας τερμάτισε σε χρόνο 2 ώρες, 29 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα, ενώ το ρεκόρ του τερματισμού στον Μαραθώνιο Ρόδου είναι οι 2 ώρες και 20 λεπτά.

Σε ότι αφορά την κατηγορία των γυναικών στον Μαραθώνιο Ρόδου, πρώτη τερμάτισε η Κατερίνα Ασημακοπούλου με χρόνο 2 ώρες, 57 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα.

Νικητής στον Ημιμαραθώνιο ήταν ο Κωνσταντίνος Δρόσος με 1:18:26. Στις γυναίκες, την πρώτη θέση στον Ημιμαραθώνιο πήρε η Mindy Toothman από τις Ηνωμένες Πολιτείες με 1:53:48.

ο Μαραθώνιος της Ρόδου διοργανώθηκε  από την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, την Ε.Α.Σ Σ.Ε.Γ.Α.Σ Δωδεκανήσου, τον ΔΟΠΑΡ του Δήμου Ρόδου καθώς και με τη στήριξη της Ένωσης Ξενοδόχων Ρόδου. Γίνεται υπό την αιγίδα του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού και έχει συμπεριληφθεί και στο επίσημο καλεντάρι της AIMS.